niedziela, 24 lutego 2013

Krewetki w mleku kokosowym


Składniki:
250 g dużych krewetek
1 cebula dymka
2 ząbki czosnku
200 ml mleka kokosowego
1 cm imbiru
sól
natka pietruszki
oliwa

Krewetki dokładnie myjemy i czyścimy. Cebulę kroimy w kostkę, a czosnek i obrany imbir w plasterki. Na niewielkiej ilości oleju smażymy cebulę. Dodajemy krewetki, czosnek, imbir i odrobinę soli. Smażymy krewetki z obydwu stron kilka minut i wlewamy mleko kokosowe. Całość gotujemy, aż mleko lekko odparuje i zgęstnieje. Przekładamy na talerze i posypujemy obficie poszatkowaną natką pietruszki. Smacznego :)

środa, 20 lutego 2013

Makaron chow mein z kurczakiem

W kuchni chińskiej jedna rzecz jest bardzo fajna. Otóż do woka można wrzucić wszystko co się ma pod ręką, a przygotowanie jest błyskawiczne. Dlatego jak naszła mnie ochota na coś dobrego i szybkiego zrobiłam sobie właśnie ten makaron.


Składniki na 1 porcję:
duża garść makaronu chow mein
1/2 pojedynczej piersi z kurczaka
1/2 małej marchewki
1/2 cebuli dymki
2 łyżeczki pokrojonego szczypioru z dymki
1/2 łyżeczki pokrojonego imbiru
sos sojowy
olej

Makaron zalewamy wrzątkiem i odcedzamy po 5 minutach. Kurczaka kroimy w paski, przyprawiamy 2 łyżeczkami sosu sojowego. Do woka wlewamy 2 łyżki oleju. Mocno rozgrzewamy, wrzucamy kurczaka i smażymy mieszając na dużym ogniu. Gdy delikatnie się przyrumieni dodajemy pokrojoną w wąski paski marchewkę i dymkę pokrojoną w piórka oraz imbir. Smażymy jeszcze kilka minut, dodajemy makaron, wszystko mieszamy i doprawiamy sosem sojowym do smaku. Wykładamy na talerz i posypujemy szczypiorem. Smacznego :)

niedziela, 17 lutego 2013

Ziemniaki pieczone z serkiem mascarpone i boczkiem

Generalnie nie przepadam za ziemniakami. Jednak te są naprawdę pyszne. Są dobre zarówno jako osobne danie, jak i dodatek do mięsa. Jeśli nie przepadacie za ziemniakami, spróbujcie zrobić je wg tego przepisu, a mam nadzieję, że nie pożałujecie.


Składniki:
4 średniej wielkości młode ziemniaki
125 g serka mascarpone
3 łyżki kwaśnej śmietany (gęstej)
3 plastry boczku wędzonego lub parzonego (cienkie podłużne plastry)
1 cebula dymka
1 łyżka oleju
szczypiorek
ser żółty
sól, pieprz

Ziemniaki dokładnie szorujemy pod bieżącą wodą i gotujemy w nieosolonej wodzie, aż zmiękną (nie obieramy ze skórki ). Ugotowane ziemniaki przekrawamy wzdłuż na pół. Na oleju podsmażamy pokrojoną w drobną kostkę cebulę z boczkiem pokrojonym w małe plasterki. Gdy wszystko się zrumieni dodajemy serek i sól oraz pieprz do smaku. Podgrzewamy mieszając, aż serek się rozpuści. Wyłączamy palnik. Dodajemy śmietanę i wszystko mieszamy. No nasmarowanego oliwą naczynia żaroodpornego wkładamy nasze ziemniaki i nadziewamy je masą z mascarpone. Posypujemy pokrojonym szczypiorem i startym serem żółtym. Wkładamy do nagrzanego do 180 stopni piekarnika na około 30 minut. Podajemy gorące. Smacznego :)

piątek, 15 lutego 2013

Deser jabłkowo - gruszkowy z mascarpone

Przepis na ten pyszny deser znalazłam w dodatku kulinarnym w gazecie. Zapowiadało się apetycznie, więc postanowiłam zrobić ten deserek na Walentynki. Polecam. Słodkie, delikatne i pyszne :)


Składniki dla 2 osób:

2 jabłka
1 gruszka
125 g mascarpone
100 ml śmietany kremówki
2 łyżki cukru pudru
1 łyżeczka cynamonu
1 duża łyżka miodu
garść uprażonych  na suchej patelni płatków migdałów

Jabłka i gruszkę myjemy, obieramy ze skórki i kroimy w kostkę pozbywając się ogryzków. Owoce wrzucamy na rozgrzaną patelnię, dodajemy miód i cynamon i podsmażamy ciągle mieszając, aż pojawi się delikatny karmel a owoce troszkę zmiękną (pamiętajmy jednak, żeby nie zrobić z nich papki :) ). Odkładamy owoce do przestudzenia. Śmietanę ubijamy z cukrem pudrem. Na końcu dodajemy serek mascarpone i jeszcze chwilę miksujemy, żeby wszystko się połączyło. Odkładamy do lodówki na 15 minut. Gdy owoce będą już zimne tworzymy w pucharku cały deser układając warstwowo składniki. Układamy część owoców w pucharku, na to układamy masę z mascarpone i trochę migdałów, następnie znowu owoce, masę i migdały. Schładzamy w lodówce. Smacznego :)

środa, 13 lutego 2013

Panierowane placki z cukinii


To kolejne wspomnienie mojego dzieciństwa. Będę szczera - nigdy nie jadłam cukinii w lepszej wersji od tej. Uwielbiam ją!! Kojarzy mi się ze słonecznym latem spędzanym w domu. Nie mogłam się doczekać, by wbiec do kuchni  i zacząć zajadać się tymi placuszkami zrobionymi przez moją babcię lub rodziców. Naprawdę polecam. Są bardzo łatwe, a pyyyszne! :)


Składniki:

2 małe cukinie lub 1 duża
1 jajko
bułka tarta
mąka pszenna
sól, pieprz
olej

Cukinię myjemy, obieramy ze skórki, odkrawamy końce i całą cukinie kroimy w plastry (1 - 1,5 cm grubości). Plastry cukinii solimy z obydwu stron i odkładamy na 10 minut. Następnie panierujemy w kolejności (mąka - jajko - bułka). Pamiętajmy, żeby przed roztrzepaniem jajka dodać do niego 1 łyżkę wody, wtedy łatwiej się panieruje. Teraz smażymy placuszki na patelni na niezbyt dużej ilości oleju z obydwu stron na złoty kolor. Łatwe i pyszne. Smacznego :)


piątek, 8 lutego 2013

Chili con carne w tortilli


Przepisów na chili con carne jest dużo i nie umiałam wybrać jednego, więc wymyśliłam własny. Zależało mi, żeby było gęste, gdyż chciałam je podać w tortilli.


Składniki:

kilka placków tortilli
500 g mięsa mielonego (ja dałam wieprzowo - wołowe, ale najlepsze będzie wołowe)
1 puszka czerwonej fasoli
1/2 puszki  kukurydzy
1/2 czerwonej papryki
1 cebula
1 ząbek czosnku
1/2 papryczki chili (jak lubimy bardzo ostre jedzenie dodajmy więcej)
1 łyżeczka kuminu
kilka łyżeczek koncentratu pomidorowego
sól, pieprz
olej

Paprykę, cebulę, czosnek i papryczkę chili kroimy w kostkę. Na rozgrzany olej wrzucamy cebulę i chwilę smażymy. Dodajemy mięso mielone, czosnek, kumin, odrobinę soli i papryczkę chili i smażymy, aż mięso się zarumieni. Dodajemy czerwoną paprykę, kukurydzę, fasolę i koncentrat i smażymy jeszcze 5 - 10 minut. Doprawiamy solą i pieprzem oraz chili w proszku (jeśli nie jest wystarczająco ostre). Na suchej patelni przygrzewamy placki tortilli z obydwu stron. Na placki nakładamy chili con carne i zawijamy. Smacznego :)

wtorek, 5 lutego 2013

Roladki z dorsza z warzywami


Pychotka. Widziałam ten przepis w programie Rewolucja na talerzu i bardzo mi się spodobał. Ostatnio go wykorzystałam i wiem, że jeszcze nie raz z niego skorzystam. Zdrowe, lekkie i pyszne :)


Składniki:

1 filet z dorsza (szeroki, ale jeśli jest wąski to dwa)
1 jabłko
1/2 cukinii
1/2 papryki czerwonej
1 pomidor
1/2 obranej cebuli czerwonej
1 marchew
1 ząbek czosnku
1/2 łyżeczki pokrojonego imbiru (jak go nie lubicie, nie dodawajcie go)
1/2 łyżeczki tymianku
2 łyżki soku z cytryny
sól, pieprz
olej

Cukinię, paprykę, cebulę, marchew (obraną) i pomidora kroimy w drobną kostkę. Czosnek siekamy drobno. Dorsza kroimy wzdłuż na pół (chyba, że mamy dwa wąskie to jeden filet na jedną osobę). Dokładnie go myjemy i osuszamy ręcznikiem papierowym. Doprawiamy go solą i pieprzem z obydwu stron. Na patelni rozgrzewamy 2 łyżki oleju. Wrzucamy marchew. Smażymy około 2 minuty, dodajemy cebulę, imbir i paprykę i smażymy dalej jakieś 4 minuty. Następnie dodajemy cukinię i czosnek. Wszystko nadal smażymy. Gdy cukinia lekko zmięknie dodajemy pomidora, tymianek, sól, pieprz i smażymy jeszcze jakieś 5 - 8 minut. Jabłko myjemy i kroimy w plastry. Naczynie żaroodporne lekko polewamy olejem, i układamy dwa gniazda z jabłek (3 plastry na jeden filet). Na jabłka kładziemy dorsza zawiniętego w roladkę (na boku spinamy go wykałaczką). Do środka roladki wrzucamy warzywa (lekko uciskamy, aby dużo ich weszło do jednej roladki). Polewamy całość sokiem z cytryny i pieczemy w piekarniku nagrzanym do 180 stopni przez około 25 minut. Smacznego :)




Placki ziemniaczane z sosem z mięsa mielonego



Składniki:

Na placki:
5 dużych ziemniaków
1 cebula
1 jajko
kilka łyżek mąki
sól, pieprz
olej

Na sos:
250g mięsa mielonego
1,5 marchewki
1 mała cebula
1 szklanka bulionu warzywnego
1 ząbek czosnku
1 liść laurowy
2 goździki
3 łyżeczki koncentratu pomidorowego
1 łyżka mąki pszennej
sól, pieprz
olej

Sos: Marchew i cebulę obieramy i kroimy w niewielką kostkę. Na patelni rozgrzewamy 3 łyżki oleju i rumienimy na nim cebulę. Dodajemy mięso  i smażymy, aż straci różowy kolor, ale nie przysmaży się. Dodajemy marchewkę i mąkę i wszystko dobrze mieszamy. Smażymy 3 minuty ciągle mieszając, po czy dodajemy bulion, liść laurowy, goździki, posiekany czosnek, sól i pieprz. Dusimy około 20 minut, aż mocno zgęstnieje. Dodajemy koncentrat, wszystko mieszamy i doprawiamy do smaku.
Placki: Ziemniaki i cebulę obieramy i myjemy. Ścieramy na tarce o drobnych oczkach. Dodajemy jajko i sól oraz pieprz. Dorzucamy mąkę w takiej ilości, żeby masa była dość gęsta (kilka łyżek). Smażymy placki na rozgrzanym oleju. Na placki nakładamy sos. Smacznego :)



niedziela, 3 lutego 2013

Cynamonki

Te pyszne cynamonki jadłam pierwszy raz w moim rodzinnym domu. Tata strasznie zachwalał te ciasteczka, które upiekła moja Mama, więc koniecznie musiałam zobaczyć jak smakują. I tak pojechałam do rodziców na cynamonki i już kiedy Mama zaczynała je przygotowywać nawet surowe wyglądały apetycznie. A kiedy wyciągnęła je z piekarnika i poczułam piękny zapach ciasta drożdżowego i cynamonu wiedziałam, że są cudowne. Dziękuję Mamie, że je upiekła gdy byłam w domu, bo teraz mogę sama wykorzystywać ten wspaniały przepis i zajadać się tymi cudeńkami. 


Składniki:

250 ml mleka
1 kostka (42 g) świeżych drożdży
45 dag mąki pszennej
6 żółtek
20 dag cukru
20 dag masła
szczypta soli
2 - 3 łyżeczki cynamonu

Drożdże rozpuszczamy w ciepłym mleku i mieszamy z 5 dag mąki. Odstawiamy zaczyn na około 30 minut do wyrośnięcia. Ucieramy 6 żółtek z 8 dag cukru. Przekładamy do zaczynu razem z 10 dag rozpuszczonego masła. Mieszamy. Dodajemy mąkę i szczyptę soli i wyrabiamy ciasto. Odkładamy do wyrośnięcia na 30 minut w ciepłe miejsce (miskę przykrywamy czystą ściereczką).Rozwałkowujemy ciasto podsypując lekko mąką (by się nie przykleiło) na kwadrat grubości około 1 cm. Stapiamy resztę masła i smarujemy nim ciasto. Posypujemy resztą cukru i cynamonem. Zwijamy w rulon, który kroimy w plasterki.  Możemy ewentualnie posmarować żółtkiem (ale ja tego nie robię). 


Pieczemy około 15 minut w temp. 200 stopni (aż się zrumienią).


piątek, 1 lutego 2013

Sałatka grecka z czosnkowymi grzankami


Składniki:

mieszanka sałat
kilka pomidorków koktajlowych
1/2 opakowania sera typu feta
kawałek ogórka zielonego
1 szalotka
garść czarnych oliwek
domowy winegret (przepis na blogu)
kilka kromek bagietki
3 duże łyżki masła
2 ząbki czosnku
wegeta

Sałatę przekładamy na talerze. Pomidorki kroimy na pół i układamy na sałacie. Cebulę i ogórka kroimy w plastry i również układamy na sałacie. Dokładamy również oliwki i ser pokrojony w kostkę. Polewamy winegretem. Miękkie masło mieszamy z przeciśniętym czosnkiem i wegetą (ilość do smaku). Smarujemy kromeczki bagietki i wkładamy do nagrzanego piekarnika, aż zrobią się chrupkie. Podajemy z sałatką. Smacznego :)