sobota, 27 kwietnia 2013

Ravioli ze szpinakiem i ricottą

Uwielbiam włoską kuchnię. To moim zdaniem jedna z najlepszych kuchni na świecie. Królują w niej makarony, a że je uwielbiam postanowiłam zrobić śliczne ravioli, które zawsze podobały mi się w programach kulinarnych :) Polecam, te pierożki są pyszne.


Składniki:

na makaron:
250 g mąki pszennej
2 łyżki oliwy z oliwek
1 łyżka wody
2 jajka
1 żółtko
1/2 łyżeczki soli

na farsz:
250 g szpinaku (można dać więcej)
1/2 opakowania serka ricotty (dajcie mascarpone jeśli jej nie macie)
kilka obranych, poszatkowanych migdałów
1 duży ząbek czosnku
1 łyżka oliwy
odrobina soku z cytryny
sól, pieprz

sos:
kilka łyżek masła
2 - 3 łyżki śmietany 30%
odrobina soku z cytryny (opcjonalnie)
szczypta soli

Najpierw robimy farsz, gdyż musi wystygnąć. Na oliwie podsmażamy krótko pokrojony czosnek. Dodajemy szpinak. Podsmażamy, aż zmięknie. Dodajemy serek i migdały oraz sok z cytryny. Doprawiamy solą i pieprzem do smaku. Wszystko mieszamy i odkładamy do przestudzenia. Teraz makaron. Wszystkie składniki na niego mieszamy i zagniatamy ciasto. Nie róbmy tego zbyt długo, bo będzie twarde. Odkładamy je do lodówki na 1/2 godziny. Ciasto dzielimy na mniejsze kawałki. Teraz musimy je rozwałkować (cienko). Ja użyłam wałka, ale jak macie tę fajną maszynkę do makaronu to korzystajcie śmiało :) Trochę mi się mięśnie wyrobiły przy tym wałkowaniu :) Teraz w odstępach układamy po łyżeczce farszu (jak na zdjęciu).

Bok ciasta, który został bez farszu nakładamy na ten z farszem. Przygniatamy boki i radełkiem wycinamy już kwadratowe kształty. 

Do gotującego się wrzątku z odrobiną soli (wody musi być dużo) wrzucamy pierożki i gotujemy od wypłynięcia na powierzchnię kilka minut czasem mieszając, aby się nie posklejały. W tym czasie robimy szybki sos. Topimy masło, dodajemy śmietanę i ewentualnie odrobinę soku z cytryny, szczyptę soli. Mieszamy i odkładamy. Szybki i prosty sos :) Odcedzamy pierożki, przelewamy na durszlaku zimną wodą, przekładamy na talerze i polewamy sosem. Smacznego :)




wtorek, 16 kwietnia 2013

Krem z groszku z boczkiem i grzankami

Krem z groszku jest po prostu pyszny. Uwielbiam go. To naprawdę zdrowa zupa, oczywiście pod warunkiem, że nie dodamy boczku :) Mi smakuje z boczkiem, ale oczywiście można ją zamienić na bardziej dietetyczną wersję bez niego. 


Składniki:
2 pałki z kurczaka
1 marchewka
1 pietruszka
1 cebula
1 ząbek czosnku
3/4 opakowania groszku mrożonego
kilka cienkich plastrów boczku 
3 kromki chleba (ja miałam pełnoziarnisty)
1 kostka rosołowa warzywna
sól, pieprz
oliwa
lubczyk
wegeta

Do garnka na zupę wrzucamy umyte pałki oraz obrane i umyte warzywa (marchewkę, pietruszkę, cebulę i czosnek). Gotujemy wszystko, aż powstanie nam rosołek. Wyjmujemy warzywa i mięso. Do zupy dodajemy kostkę rosołową oraz mrożony groszek. Gotujemy kilkanaście minut, aż groszek zmięknie. Całość miksujemy (mój blender biedny dogorywał, więc nie zmiksowało mi się wszystko dokładnie). Na osobnej patelni podsmażamy na małym ogniu chleb pokrojony w kostkę z odrobiną oliwy, wegety i lubczyku (aż grzanki będą chrupkie). Zdejmujemy grzanki i wrzucamy boczek. Smażymy z obydwu stron. Nalewamy zupę na talerze, dodajemy pokrojony boczek i na bieżąco dosypujemy sobie grzanki. Smacznego :)

wtorek, 9 kwietnia 2013

Pieczony kurczak po portugalsku

Przepis na tego pysznego kurczaka pochodzi z jednej z pierwszych książek kulinarnych, które  się u mnie znalazły "Łatwe potrawy". Nie bez przyczyny jest w niej napisane, że po spróbowaniu tego kurczaka nie będziemy już chcieli kupować kurczaka z rożna. Przepis troszkę zmieniłam, ale lubię coś dodać od siebie, poza tym myślę, że w kuchni trzeba tworzyć, a nie naśladować :)


Składniki:
1 kurczak (wagi około 1,6 kg)
1/2 papryczki chili drobno posiekanej
1 łyżka mielonej słodkiej lub ostrej papryki
3 zmiażdżone ząbki czosnku
2 łyżeczki soli
sok wyciśnięty z 1 cytryny
3 łyżki oliwy z oliwek
1 łyżka oregano (może być suszone)

Kurczaka dokładnie myjemy i osuszamy ręcznikiem papierowym. Nożycami do drobiu lub nożem przekrawamy kości po obydwu stronach kręgosłupa i go wyjmujemy (wbrew pozorom to jest bardzo łatwe). Odwracamy kurczaka i mocno naciskamy dłonią na mostek, aż się złamie i kurczak będzie dzięki temu płaski. Składniki na marynatę wrzucamy do moździerza i rozcieramy. 1/5 marynaty nacieramy kurczaka od spodu. Wkładamy kurczaka do naczynia żaroodpornego skórą do góry i polewamy resztą marynaty. Pieczemy w 160 stopniach przez 1 godzinę i 50 minut co 30 minut polewając go wytworzonym w naczyniu żaroodpornym sosem, a następnie zwiększamy temperaturę do około 200 stopni i pieczemy kurczaka jeszcze przez chwilę (aż skórka się zrumieni i stanie chrupiąca). Czas pieczenia zawsze dostosujmy do naszego piekarnika. Zerkajmy na nasze cudeńko, aby się nie spaliło.

Kurczak surowy, polany marynatą

sobota, 6 kwietnia 2013

Truskawki w czekoladzie z chili, czyli pyszny dodatek do szampana

Ciężko powiedzieć, że to przepis, ponieważ jest to tak proste i szybkie, że gotowaniem nie można tego nazwać :) Truskawki w czekoladzie są po prostu pyszne. Jedne zrobiłam w gorzkiej czekoladzie z chili, a drugie w białej czekoladzie. Polecam :)



Składniki:
kilkanaście dużych truskawek
1/2 tabliczki gorzkiej czekolady z chili (jeśli nie mamy czekolady z chili, to po prostu dodajmy odrobinę chili w proszku)
1/2 tabliczki białej czekolady

Truskawki dobrze myjemy i osuszamy ręcznikami papierowymi (muszą być naprawdę suche, inaczej przez wodę czekolada z nich spłynie). Czekoladę roztapiamy w kąpieli wodnej (oczywiście gorzką czekoladę i mleczną osobno ;) ). Jedne truskawki maczamy w gorzkiej, a drugie w białej czekoladzie. Dokładnie obtaczamy w niej truskawki. Przekładamy je na talerz i odkładamy do lodówki, aż czekolada zastygnie.



czwartek, 4 kwietnia 2013

Placki ziemniaczane z gulaszem wołowym i warzywami


Składniki

Placki:
kilka dużych ziemniaków
1 jajko
1 cebula
kilka łyżek mąki
sól, pieprz

Gulasz wołowy:
1/2 kg chudego mięsa wołowego na gulasz
1 cebula
1/2 papryki czerwonej
kilka dużych pieczarek (lub więcej małych ;) )
1 łyżka mąki pszennej
1/4 warzywnej kostki rosołowej
1/2 łyżeczki sosu sojowego
1/2 łyżeczki ziół prowansalskich
sól, pieprz
olej

Dodatki:
1 pomidor
1/2 dużego ogórka
jogurt naturalny

Placki: Ziemniaki obieramy, myjemy i ścieramy na tarce o drobnych oczkach (najmniejszych). Podobnie robimy z cebulą. Całość mieszamy z jajkiem. Dodajemy mąkę stopniowo, tak aby masa była dość gęsta. Doprawiamy solą i pieprzem. Gdy gulasz będzie gotowy smażymy placki na niewielkiej ilości oleju (odsączamy z tłuszczu na ręcznikach papierowych).

Gulasz: Mięso kroimy w dość małą kostkę. Podobnie robimy z cebulą, pieczarkami i papryką. Mięso podsmażamy w garnku na niewielkiej ilości oleju. Gdy mięso będzie usmażone doprawiamy go solą, wrzucamy do niego warzywa. Smażymy jeszcze kilka minut, zalewamy wodą (w ilości takiej, żeby przykryła całe mięso, ale nie za dużo, bo nie chcemy zupy ;P ), dodajemy 1/4 kostki rosołowej oraz zioła. Całość gotujemy, aż mięso będzie miękkie. Powinna odparować większość płynu. Jeśli jest go mało, a mięso jest jeszcze twarde to dolewamy trochę wody. Doprawiamy sosem sojowym i pieprzem. 1 łyżkę mąki mieszamy z kilkoma łyżkami wody i wlewamy do gulaszu. Mieszamy, aż zgęstnieje. Gotowe :)

Na usmażone placki nakładamy gulasz, polewamy każdy placek łyżeczką jogurtu, a na górę układamy pomidory i ogórki pokrojone w plastry. Smacznego :)