niedziela, 2 grudnia 2012

Sushi - futomaki

Jeszcze na studiach nauczyłam się robić sushi. Niedawno znowu nabraliśmy na nie z narzeczonym ochotę (no, nie tak niedawno, zdjęcia już długo czekają na upublicznienie :P ), więc zrobiliśmy ten pyszny japoński przysmak i delektowaliśmy się cały wieczór. Na talerzu widoczne są nie tylko futomaki, ale też uramaki i hosomaki, jednak dziś napiszę jak dokładnie zrobić właśnie futomaki, czyli szerokie rolki z ryżem w środku. Spróbujcie sami zrobić sushi, bo jest naprawdę łatwe w przygotowaniu (wbrew pozorom :P ).


Składniki:

1 1/2 ryżu do sushi
sos do ryżu do sushi
kilka arkuszy glonów nori
wasabi
paluszki krabowe
łosoś wędzony
ogórek zielony
marchewka
szczypiorek
dojrzałe awokado
majonez
mata do robienia sushi



Pamiętajmy, że możemy używać różnych składników, nie koniecznie te które podałam. Ja akurat takie dodatki kupiłam, więc je użyłam. Na początku przygotowujemy ryż wg przepisu na opakowaniu (czyli: na 1 szklankę ryżu przypada 1 szklanka wody. Najpierw kilka razy płuczemy ryż, aż woda nie będzie mętna. Wsypujemy ryż do garnka i zalewamy wodą w ilości 1,5 szklanki. Gotujemy na małym ogniu pod przykryciem przez około 15 minut - bardzo często mieszajmy, aby nie przywarł do dna!!!!). Garnek zdejmujemy z ognia i odkładamy, aż ryż wchłonie resztę wody. Gdy będzie jeszcze ciepły dodajemy kilka łyżek sosu do ryżu. Mieszamy i odkładamy do przestudzenia, ryż nie może być ciepły, bo nori zrobią się gumowe!! Bierzemy jeden arkusz nori i układamy na macie do robienia sushi (owiniętej w folię spożywczą) szorstką stroną do góry. Na nori układamy cienką warstwę ryżu i zostawiamy około 2 cm wolnego miejsca na końcu arkusza. Możemy delikatnie moczyć ręce w wodzie, wtedy ryż nie będzie się do nas kleił :)


Przez środek smarujemy ryż wasabi (ale bardzo mało, jak nie lubimy ostrego jedzenia nie dodawajmy go w ogóle). Układamy wybrane przez nas składniki pokrojone w cienkie paski zgodnie z poniższym zdjęciem.


Bardzo mocno zwijamy nasz płat w rolkę (jak to zrobić można zobaczyć w internecie, jest dużo filmików). Zawijamy matę od dołu do środka, mocno dociskamy krawędź naszej maty za nadzieniem i rolujemy tak do końca kierując matę w górę.


Końcówkę, na której nie ma ryżu smarujemy wodą, wtedy wszystko dobrze się sklei. 


Rolkę kroimy w plastry ostrym nożem na około 10 - 12 części. Jak to wygląda, widzimy na poniższym zdjęciu. Smacznego :)








Brak komentarzy:

Prześlij komentarz